Hodali su, hodat će - Pojmovnik u Osijeku
Izložba je otvorena do 30. studenog, a razgledati ju možete od utorka do petka od 12 do 18 sati, te subotom i nedjeljom od 14 do 18 sati.
Kako smo i najavili, u petak 16. studenog otvorili smo izložbu Ene Janković u prostoru Kulturnog centra Eurodoma u Osijeku.
Bilo nam je iznimno zadovoljstvo raditi s vrijednim umjetnicima i kulturnjacima najvećeg grada Slavonije, producirati prvu samostalnu izložbu naše Ene, upoznati se s lokalnom umjetničkom scenom i manifestacijama te ugostiti zainteresirane…
>>>>>>>NAJAVA - POJMOVNIK U OSIJEKU: HODALI SU, HODAT ĆE
U petak, 16. studenog u prostorima Kulturnog centra Eurodoma u Osijeku u 19 sati otvara se izložba Hodali su, hodat će autorice Ene Janković.
Izložba je rezultat višemjesečne akcije provedene među građanima i građankama Osijeka, u kojoj je umjetnica bilježila priče i iskustva onih koji imaju iskustvo migracije, te prikupljala iznošene cipele kao simbole mobilnosti. Skulpturalna instalacija koja će biti predstavljena na izložbi objedinjuje prikupljeni materijal. O akciji smo prethodno pisali >>>> ovdje.
Cilj akcije…
>>>>>>>KAKO ŽIVI NAROD - DRNIŠ
Izložba Kako živi narod u Drnišu je službeno zatvorena, a mi smo još jednom zadovoljni s ishodom moderiranih diskusija u kojima glavnu ulogu imaju učenici srednjih škola. Gosti u diskusijama bili su Tomislav Ožegović i Zvone Marin, čije su priče educirale i inspirirale mlade, čija su razmišljanja indikativna po pitanju pasivnosti kraja u kojem odrastaju, ali i opće društvene i ekonomske situacije. U tom pogledu upućujemo na ulomak iz teksta voditeljice radionica Veronike Šindilj koji možemo uzeti kao…
>>>>>>>KAD NE DIME TVORNIČKI DIMNJACI - UMJETNIČKI POJMOVNIK JAVNOG PROSTORA
Lani Stojićević su se u šetnji područjem bivše Tvornice elektroda i ferolegura u Šibeniku pridružila tri nekadašnja radnika tvornice - Ante Baranić, Svetoslav Džale i Nikola Rak - koji su svojim sjećanjima i stavovima pomogli rekonstruirati nekadašnje stanje. Priče su zabilježene audio snimkom i uskoro će biti dostupne za preslušavanje. Ipak, moramo reći da je iskustveni doživljaj bio zaista poseban, pa se nadamo da će fotografije i audio snimka barem do neke mjere pokazati kako je to…
>>>>>>>Demokratizacija kulture sjećanja - tribina
U subotu 6. listopada održana je u Gradskoj knjižnici u Šibeniku tribina u okviru projekta Demokratizacija kulture sjećanja.
Započeli smo s izlaganjem učenika srednje škole, koji su iznijeli svoje ideje za spomenike budućnosti i kritički osvrt na postojeće spomenike, da bismo nastavili s razgovorom s onim malo starijima i iskusnijima.
Razgovor smo koncentrirali oko konkretnih spomenika u Šibeniku, Vodicama, Zatonu i Zablaću, koji predstavljaju primjer suživota spomenika i komemoracije koja uvažava više glasova i dolazi odozdo,…
TRIBINA - subota 6. listopada 2018. u 11 sati
GRADSKA KNJIŽNICA JURAJ ŠIŽGORIĆ
multimedijalna dvorana, Poljana 6, Šibenik
DEMOKRATIZACIJA KULTURE SJEĆANJA - JAVNI RAZGOVOR
Sudjeluju: Učenici Gimnazije Antuna Vrančića i Industrijsko-obrtničke škole, Udruga hrvatskih branitelja oboljelih od PTSP-a Šibensko-kninske županije te zainteresirani građani.
Tribina je otvorena za sve zainteresirane!
Ako Vas sljedeća pitanja potiču na razmišljanje - dođite!
Kako se odnos prema spomenicima mijenjao tijekom Vašeg života? Smetaju li Vas neki spomenici ili Vas smeta što se o spomenicima govori i piše u medijima? Možda smatrate…

DEMOKRATiZACIJA KULTURE SJEĆANJA U ŠIBENIKU - RADIONICA SA SREDNJOŠKOLCIMA
U utorak, 2. listopada održana je poludnevna radionica s učenicima srednjih škola u Šibeniku, koja se sastojala od ture gradom i razgovora na lokacijama nekoliko spomenika u centru Šibenika, te višesatne diskusije pod vodstvom umjetnice Kristine Leko i kulturne antropologinje Maje Flajsig. Sudjelovalo je sedam učenika Gimnazije Antuna Vrančića i šestero iz Industrijsko-obrtničke škole. Učenici su, podijeljeni u grupe, razgovarali o konkretnm spomenicima (spomenik paim braniteljima Domovinskog rata na Baldekinu, spomenik Draženu Petroviću, spomenik streljanima…
>>>>>>>NAJAVA: RADIONICE I JAVNI RAZGOVOR U ŠIBENIKU - DEMOKRATIZACIJA KULTURE SJEĆANJA
U tjednu od 1. do 7. listopada provodimo u Šibeniku i Vodicama program radionica i javni razgovor na temu spomenika, sjećanja i zaborava. Cilj projekta Demokratizacija kulture sjećanja je uvesti demokratsku raspravu o našem odnosu prema spomenicima, povijesti i spomeničkoj baštini. Program radionica polazi od pitanja: Smetaju li Vas neki spomenici? Ili Vas smeta što se o spomenicima govori i piše u medijima? Ili Vas pak smeta što su neki spomenici nestali ili oštećeni? Možda smatrate…
>>>>>>>
Pojmovnik u Šibeniku: Kad ne dime tvornički dimnjaci
Dok akciju u Osijeku polako privodimo kraju i krećemo u pripreme za završnu izložbu, sa zadovoljstvom najavljujemo suradnju s umjetnicom Lanom Stojićević u Šibeniku. Intervencija naziva Kad ne dime tvornički dimnjaci bavi se kompleksnim setom pitanja vezanim uz područje na kojem se nalazila Tvornica elektroda i ferolegura (TEF) u Šibeniku.
Postrojenje je službeno ugašeno 1994. godine, čemu je uslijedilo i teatralno rušenje tvorničkih dimnjaka dvije godine kasnije. Danas je na dijelu terena u zapadnom dijelu grada uređena…
>>>>>>>Umjetnički pojmovnik u Osijeku: HODALI SU, HODAT ĆE
U subotu 14. srpnja u Osijeku smo započeli s umjetničkom akcijom prikupljanja cipela pod nazivom Hodali su, Hodat će autorice Ene Janković, koja će se odvijati tijekom srpnja i kolovoza ove godine. Akcijom prikupljanja cipela kao simbola mobilnosti (svojevoljne, ali nerijetko i prisilne) i uključivanjem građana u nastajanje umjetničke intervencije, mlada osječka umjetnica upućuje na promišljanje iskustava građana vezanih uz negativan migracijski trend koji je u Hrvatskoj, a napose Slavoniji, uzeo maha u posljednjim godinama. Svoje, ili cipele…
>>>>>>>Umjetnički pojmovnik javnog prostora
Projekt se sastoji u seriji site-specific umjetničkih intervencija s fokusom na akutne socio-političke teme na lokacijama Osijek, Karlovac, Slavonski Brod i Šibenik. Kroz javni poziv za mlađe lokalne umjetnike/ice predložili smo relevantne teme za intervencije (uvjeti rada, iseljavanje, kultura sjećanja, privredni kriminal i sl.). Programom želimo utjecati na percepciju ovih problema u društvenim sredinama u kojima bi intervencije imale najveći utjecaj. One će biti popraćene razgovorima s građanstvom, umjetnicima/ama i različito profiliranim akterima. Razgovori, predavanja…
>>>>>>>Demokratizacija kulture sjećanja
Demokratizacija kulture sjećanja novi je cross-over projekt Kristine Leko i suradnika/ca. Radi se o interdisciplinarnom i participacijskom projektu, na kojemu će u slijedećih tri do pet godina uz umjetnicu raditi još nekoliko mlađih umjetnika/ca, a u koji će biti uključeni i stručnjaci na području spomeničke baštine, akteri i aktivisti lokalnih zajednica, braniteljske i građanske udruge te svi zainteresiranih građani. Svrha projekta je baviti se trenutnom bolnom točkom hrvatskog društva koristeći radionice s građanima/kama i udrugama,…
>>>>>>>
Kako živi narod
2018.
NAJAVA
Nakon izuzetno dobrih rezultata u Zagrebu, Visu, Požegi, Sisku i Šibeniku, Kako živi narod nastavlja svoje putovanje po Hrvatskoj, te se ove godine izložba održava u Drnišu!
U partnerstvu s Gradskim muzejom u Drnišu, izložba će biti postavljena od 10. do 17. rujna 2018. godine. Postav potpisuje stručna suradnica Veronika Šindilj, dok će se u ulozi medijatora izložbenog sadržaja naći kustosica muzeja Antonia Tomić. Veselimo se druženju i razgovoru s drniškim srednjoškolcima, ali i svim zainteresiranim…
>>>>>>>