Dragana Jurišić: Srdce neda spavat (Umjetnički pojmovnik javnog prostora)
2021Dragana Jurišić: Srdce neda spavat, intervencija fotografijama u javni prostor
Kuća Brlić, Trg Ivane Brlić Mažuranić, Slavonski Brod, 8.9. – 16.10. 2021.
Izložba fotografija Dragane Jurišić „Srdce neda spavat” nadahnuta je privatnim životom i razmišljanjima Ivane Brlić Mažuranić (1874. – 1938.) - 11 fotografija postavljeno je u u prozorima Kuće Brlić u Slavonskom Brodu u kojoj je književnica, udavši se za Vatroslava Brlića, živjela od 1892. godine, a danas se uređuje u Interpretacijski centar Ivana Brlić Mažuranić. Naziv izložbe preuzet je iz Ivaninog pisma majci, nakon smrti djeteta. Dragana Jurišić u fotografijama kombinira suvremene portrete žena koje žive u Slavonskom Brodu s manje poznatim fotografijama književnice iz obiteljskih albuma i ulomcima njenih dnevničkih zapisa i pisama u kojima je bilježila svakodnevne borbe između nametnutih očekivanja (koje naziva ”dužnosti”) i neutažive želje za literarnim sanjarenjem, plivanjem, vožnjom biciklom i lovom... Inspirirana njenim fotografijama iz raznih životnih razdoblja – mladosti, zrele dobi i starosti, Dragana Jurišić je fotografirala Ivanine sugrađanke u 2021. godini kao arhetipove životnih razdoblja svake žene "koja se tijekom života neminovno suočava s izborom između rodno nametnutih uloga i potrebe za samoaktualizacijom.” (Hana Katanić, iz predgovora). Fotografije su bile okrenute prema trgu koji nosi ime književnice, postavljene da se razgledaju izvana. Više na našem <<<blogu>>> i u deplijanu izložbe koji je u PDF formatu dostupan OVDJE
Izložba je dio programa Umjetnički pojmovnik javnog prostora čiji je cilj jačanje diskursa umjetnosti u javnom prostoru i u zajednici putem umjetničkih intervencija mladih umjetnika i umjetnica koji se bave lokalno relevantnim temama. Zahvaljujemo Gradu Slavonskom Brodu na ustupanju prozora Kuće Brlić za izložbu te osobama na fotografijama, ženama i djevojkama iz Slavonskog Broda: Luciji Guberac, Luciji i Josipi Matanović, Daliji i Karmen Čapo Šaravanja, Silviji Vacchiani i Jeleni Jurišić.
Dragana Jurišić magistrirala je dokumentarnu fotografiju na Sveučilištu Wales u Newportu (V. Britanija) 2008., doktorirala na istom sveučilištu 2013. godine. Odrasla je u Slavonskom Brodu, danas živi u Dublinu u Irskoj, gdje je docentica na Sveučilištu Grada Dublina. Izlagala je u brojnim gradovima u zemlji i inozemstvu (u Londonu, Sidneyu, Parizu, New Yorku, Zagrebu, Rijeci i dr.), i osvojila više međunarodnih nagrada. Radi ponajviše sa slikama i tekstom. Njezina prva knjiga „YU: Izgubljena zemlja” objavljena 2015. godine polučila je pozitivan odjek kod kritike. Druge knjige su: „Museum” (Muzej), u suradnji s Paulom Meehan (izd. Dublin City Council, 2019.), „The Merits of Tracer Fire”1 u suradnji sa Sarah Cave (izd. Abridged, Derry, UK, 2021). https://www.draganajurisic.com/
Fotografski ciklus je nastao na temelju objavljenih zapisa i podataka u knjigama: Ivana Brlić Mažuranić „Moji zapisci: dnevnici, memoari, molitve, putni i drugi zapisi ” (prir. Mato Artuković, izd. Ogranak Matice hrvatske Slavonski Brod, Slavonski Brod, 2017.); Ivana Brlić Mažuranić ”Pisma majci 1892. – 1901.” (prir. Jasna Ažman, izd. Ogranak Matice hrvatske Slavonski Brod i Državni arhiv u Slavonskom Brodu, 2020. ); Sanja Lovrenčić ”U potrazi za Ivanom: Biografija Ivane Brlić Mažuranić ” (izd. Autorska kuća, Zagreb, 2006.); Dubravka Zima ”Praksa svijeta. Biografija Ivane Brlić Mažuranić” (Naklada Ljevak, Zagreb, 2019.)
Osnovni format rada: intervencija fotografijama u javni prostor. Mjesto realizacije: Kuća Brlić, Trg Ivane Brlić Mažuranić, Slavonski Brod. Autorica: Dragana Jurišić. Kustosica: Hana Katanić. Grafičko oblikovanje: Nikola Križanac. Produkcija: Otvoreni likovni pogon, u okviru programa Umjetnički pojmovnik javnog prostora. Umjetničko savjetovanje: Kristina Leko. Partneri: Muzej Brodskog Posavlja i Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda. Financijski pokrovitelji: Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Slavonski Brod, Culture Ireland, Grad Zagreb, Zaklada Kultura nova. Fotografska dokumentacija: Mario Boić. Modaliteti i formati rada: umjetničko istraživanje.